infomodnitip.cz

Jak se obléci, když jste pozvaní na svatbu

 

26.5.2016 Lucie Látalová

Je období svateb a proto myslím, že by nebylo od věci, kdybychom si probrali, jak se správně obléci na svatbu, když z vás budou svatebčané.
Mnoho lidí dělá chybu, že velmi podceňuje významnost této události a nepřizpůsobí tomu svůj outfit.

Je pochopitelně trochu rozdíl, když se svatba koná někde v přírodě na horách nebo v Praze na Žofíně. De facto se bere v potaz i to, jak bude svatba pojatá – pakliže máte od nevěsty nařízeno, že vše bude velmi uvolněné a přírodní, asi nepůjdete k obřadu ve skoro „velké večerní“.

 

Svatba tradiční

Taková svatba se nejčastěji odehrává v kostele, na Radnici či úřadě.
Podle zásad etikety by pánové měli obléknout žaket – tedy denní slavnostní oblek (oproti fraku – ten se nosí ve večerních hodinách).
Avšak obávám se, že v našich podmínkách je něco takového nemyslitelné, pakliže svatební pár nepatří mezi milionáře a nemají kolem sebe rodinu a přátele, kteří patří mezi horních deset tisíc.

Proto se, myslím, spokojíme s tím, když si pánové obléknou oblek.
Prosím zapomeňte na džíny ! V tomto případě určitě ne, ani černé.
Jelikož se svatba většinou odehrává přes den, není potřeba, aby byl oblek černý jako na pohřeb. Zvolte klidně modrý či šedivý – tmavě či světle.
Tomu přizpůsobte košili a kravatu – jen je potřeba pamatovat, že kravata by neměla být světlejší než košile. K šedivému obleku bude úžasná růžová košile, tm. růžová kravata a bílý kapesníček.

Pánské sako Mango tmavě modréSako pánské - MangoŠedé pánské sako

Nezapomeňte sladit pásek s botami. Co se týká bot – určitě s kulatou špičkou , hranaté jsou zkrátka out! Ponožky by měly být dosti vysoké, aby se při sezení neodhalilo lýtko a barva by měla korespondovat s kalhotami, nikoli s botami!

Pánské polobotky ClarksPánský kožený  pásek černýPánské polobotky SalamanderPánský opasek hnědý

Mladší dámy pak jistě zvolí šaty vhodné dle jejich postav. Božské a slavnostní by byly květované nebo jiné svěží barvy – pro štíhlé dámy krásné pouzdrové šaty, dámy kypřejších tvarů mohou zvolit typ á la DIOR. Jen prosím – přestože máte jistě krásné a svůdné postavy, dbejte na to, aby sukně nebyla příliš krátká a nevypadaly jste vulgárně.

Krémové šaty s květinovým motivemDámské šatyDámské šaty Answear

Dámské Click Fashion šatyAle and Jo šatyDámské šaty Angel

Pro tuto příležitost se zdržme černé barvy - je to přeci radostná událost. Pakliže máme tvary až příliš prostorově výrazné, kdy je to leckdy na místě - zvolte alespoň kalhoty černé a vršek barevný, spolu se sakem, který dodá tělu pěkný tvar.

Dámské kalhoty černéDámská halenkaDámské bílé sako na svatbuDámské sako

Jedna extrémně důležitá rada – prosím – nikdy, ale opravdu nikdy si nedávejte do otevřených bot – sandálků punčocháče! Jediná výjimka jsou punčocháče síťované, tam je to povolené (nesmí být však vidět šev).

Takže, jestli potřebujete punčocháče, zvolte uzavřené lodičky a nebo jestli máte krásné nohy i bez punčoch, klidně si obujte sandálky na podpatku (ploché sandálky se příliš nehodí).

Dámské sandályDámské lodičky na svatbu

Kabelky volíme zásadně malé či psaníčka, velké kabely jsou opravdu nevhodné.

Silvian Heatch kabelkaAlmini dámská kabelkaBHPC dámská kabelka

Svatba – netradiční

Jestliže se svatba odehrává např. na horách v horské chatě – asi těžko tam budete chodit v podpatkách.

Jistě, pokud to zvládnete, klobouk dolů! smiley

Ale pohodlnější budete mít baleríny, sandálky bez podpatku. Pohorky by byly dosti úsměvné, ale jestliže to obecenstvo snese - jako recese, proč ne? smiley

Svatba netradiční – dává možnost přijít v trochu uvolněnějším oblečení, ale stále je to přeci jen společenská událost a měli bychom zachovat dekórum.

Proto by pánové měli klesnout maximálně k černým džínům, košili a saku a dámy mohou zvolit sukni nebo kalhoty s krásnou halenkou.

Dámská košileDámská sukně

Období svateb patří mezí ta nejkrásnější a rozhodně udělá radost vám i hostiteli, když se na něj náležitě obléknete. Přeji krásné svatební oslavy!

 

Lucie Látalová foto
Lucie Látalová
Pocházím z Prahy a módě jsem propadla ve Velké Británii, kde jsem před 11 lety působila jako au-pair. Nyní pracuji jako módní stylistka a přestože píši o aktuálních módních trendech, mojí vášní vždy bude second-hand móda, neboť se tam dají najít úžasné věci z kolekcí dávno minulých. Miluji zvířata, naši fenku Fridu, jaro, 50.-60. léta, Skandinávii, oblast Lake District, automobil Ford Mustang Fastback 1965.
logofoot

Online katalog dámského, pánského a dětského oblečení, obuvi a módních doplňků. V nabídce naleznete více jak 250.000 produktů z těch nejznámějších českých eshopů.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ

NOVINKY Z BLOGU