infomodnitip.cz

Ložní povlečení aneb v čem se vám bude spát jako nemluvněti

25.2.2016

Povlečení je součástí každé domácnosti. Nyní máme na výběr z několika velikostí, z mnoha barev, vzorů, ale i materiálů. Vybírat dále můžeme podle ceny a značky. Věřte, že to ale není vše, co u povlečení můžeme zkoumat a podle čeho můžeme volit. Podívejte se s námi, jaké druhy existují, jaké jsou jejich klady a zápory!

Jen to, co si přejete!

Nebyly bychom to my, ženy, kdybychom samozřejmě nevybíraly podle toho, co se nám líbí. Dovedeme stát celé hodiny před výlohou a zírat na krásné povlečení. Jen jeho cena se nám zdá poněkud vyšší. Naše svědomí na nás výhrůžně pokyvuje prstíkem a říká nám: „víš, že když koupíš tohle povlečení, budeš muset zapomenout na tu novou kabelku, co jsi chtěla“. My se ho ale snažíme okázale ignorovat, neboť jsme naprosto uhranuté nádherou makových květů táhnoucích se po černém saténu směrem vzhůru. Již se vidíme zachumlané v závoji makových květů, v představách běháme bosé někde po louce, trháme květy máků a smějeme se jako malá bezstarostná děvčata.

Je rozhodnuto, cena necena. Tohle povlečení prostě musíme mít! Jsme tak uhranuté, že pro estetiku a design zapomínáme na praktičnost. Večer uléháme do postele s tím, jak krásné se nám v novém povlečení budou zdát sny. V noci nám ale náhle začne být zima. Lovíme po slepu přikrývku, ale ne a ne ji nahmatat. Ospale tedy otevřeme oči a zjistíme, že sjela na zem. „Kruci, jakto? To jsem měla tak divoké sny?“ Pomyslíme si, ospale si přikrývku natáhneme zpět na postel, přikryjeme se a spíme dál, jenže další noc se celá událost opakuje. Jsme z toho již celé otrávené, začínáme být protivné, protože jsme nevyspalé a pomalu nám dochází, že to krásné povlečení zase tak dobrou koupí nebylo. Satén z postele klouže. Dámy, máme to, co jsme si přály. Příště musíme volit lépe, tedy pokud nechceme být noc co noc bez přikrývky. A z jakých druhů máme na výběr?

 

Měkká bavlna je vždy žádaná

Bavlněné povlečeníBavlněné povlečení je mezi lidmi stále velmi oblíbené. Je velice příjemné na dotek. Pere se na nízké teploty, do 60 °C maximálně. Nejčastěji volíme právě bavlněné povlečení, jak do bytu, tak na chatu. Jinými slovy, bavlna nikdy nezklame.

Bavlněné povlečení de luxe patří mezi luxusnější druhy. Je totiž vyrobeno z vyššího množství bavlny. Na m2 je použito 150 gramů bavlny. Bavlna je navíc ještě zušlechtěna procesy typickými pro bavlněný satén. Touto metodou se poté materiál stává pevnější a má delší životnost. Cena povlečení de luxe je tak vyšší, než cena běžného bavlněného povlečení.

Nespornou výhodou klasického bavlněného povlečení je pružnost, prodyšnost, vysoká savost, měkkost.

Nevýhodou je, že pokud zrovna nepatříte k ženám, které rády žehlí, nejspíše budete spát ve zmačkaném povlečení.

 

Princezny spí v saténu

Saténové povlečeníSatén považuji za luxusnější materiál. Co si budeme povídat, přece jen vypadá pěkně na posteli a hlavně, je nesmírně jemný pro naši kůži. Lehce šimrá a jemně po ní klouže. Saténové povlečení je velice příjemné zejména v letním období, kdy nás krásně chladí. Tomu přičítáme velké plus. Mínusem je, že pokud se v posteli zpotíte, má tendenci se lepit na kůži.

Satén se vyrábí z vysoce kvalitní bavlny s jemným odleskem na povrchu. Prát ho můžete, ale ideálně naruby a při nižších teplotách. Nepoužívejte sypké prací prostředky, mohly by saténové povlečení poškodit. Zvolte spíše prostředek pro praní jemného materiálu.

Výhodou je, že satén je hebký, jemný na dotek, velice pevný a trvanlivý. V létě příjemně chladí a v zimě naopak velice rychle zahřeje. Není potřeba ho ani žehlit, což neustále zaměstnaným ženám ušetří mnoho práce.

Nevýhodou tohoto materiálu je jeho vysoká cena.

 

Zachumlat se do flanelu

Flanelové povlečeníJe zimní večer, venku sněží a mráz vám kreslí na okna ledové květy. Co může být lepšího, než si dopřát poklidný večer s knížkou v posteli zachumlaná do teplého flanelu?
Flanel je vyroben ze 100% bavlny, z hustě tkané látky o podstatně vyšší gramáži. Flanelové povlečení tak patří opět k luxusnějším produktům. Jeho jemné chloupky na povrchu vás příjemně zahřejí.

Výhodou je, že opravdu skvěle hřeje. To je báječné zejména pro věčné zmrzlíky. Navíc je flanelové povlečení velice hebké. Dále je prodyšné, savé, pružné a měkké. Splňuje tedy vše to, co klasická bavlna.

Jeho nevýhodou je, že se poněkud hůře udržuje.

 

Banner povlečení

Jemňoučké mikrovlákno vás ukonejší ke spánku

Mikrovlákno si na trhu stále hledá své místo, ale stává se čím dál tím více oblíbeným materiálem. Vyrobeno je ze 100% polyesteru, který na dotek připomíná hedvábí. Vhodné je zejména pro ty z nás, kteří trpí alergiemi.

Výhodou je, že je vždy velmi hebké a jemné. I po mnoha vypráních si drží svůj tvar a barvu. V zimě příjemně hřeje a v létě zchladí vaše sluncem rozehřáté tělo. Další plus mu musíme dát za snadnou údržbu. Můžeme ho normálně prát, přitom se nezmačká a rychle usychá. Cenově je dostupné.

O žádné nevýhodě nevíme.

 

Na údržbu snadná polybavlna

Polybavlněné povlečení je směsí bavlny a polyesteru, z čehož bavlna tvoří 35 % a polyester 65 %. Zde se musíte rozhodnout, jak moc jste nároční a jak moc kvalitní povlečení chcete. Polybavlněné povlečení patří mezi ty nenáročnější a lacinější. Ovšem o jeho životnosti a kvalitě jaksi pochybujeme. Vůbec se nehodí pro alergiky.

Výhodou je, že je lehčí a prodyšnější než čistá bavlna. Na údržbu je naprosto nenáročné. Materiál tohoto povlečení je na omak velice jemný. Po vyprání rychle schne, nemusí se žehlit. Jeho cena je nízká.

Jako velkou nevýhodu shledáváme, že není vhodné pro alergiky a nevydrží to, co bavlněné povlečení.

 

S krepovým povlečením jako princezna na hrášku

Krepové povlečeníKrep si mezi ženami získal poměrně velkou oblíbenost. Je vysoce prodávanou látkou zvláště pro velice snadnou údržbu. Někteří lidé mu ale na chuť nepřišli a to z toho důvodu, že má nerovný povrch. Pro krepové povlečení je charakteristická střídavě hladká a zvrásněná látka. Na citlivou kůži to může být lidem nepříjemné. Dámy, pozor, abyste po spánku v obličeji nebyly celé růžové, ne však proto, že jste se dobře vyspaly, ale proto, že máte podrážděnou kůži.

Výhodou je, že se nemusí žehlit. Krepové povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny. Rozhodně je pružné. Cenově je v normě.

Nevýhodou je nepoddajný povrch.

 

V damašku jako egyptské královny

Nyní se pohybujeme cenově v úplně jiné kategorii. Damaškové povlečení patří mezi ty nejluxusnější. Byl by však hřích ho tu nezmínit, neboť o tom, že si večer uléháme do damaškového a úžasně měkkého povlečení, sní snad každá žena. Damaškové povlečení se vyrábí z hustě tkané bavlněné látky s vytkanými vzory a hedvábným leskem. Používali ho již staří Egypťané, postupně se dostal do ložnic králů a vysoké šlechty. Není divu. Všichni si ho oblíbili pro jeho pevnost, měkkost a dlouhou životnost.

Výhodou je již výše zmíněné.

Nevýhodou je opravdu vysoká cena. Za kvalitu si holt přplatíme.

 

Lněné povlečení je o úroveň níž, než damašek

Lněné povlečení patří do úplně stejné kategorie, jako povlečení z damašku, nicméně přesto je o jednu úroveň níž. Na stejné úrovni s damaškem jsou co se týká životnosti a historické tradice. I kvalita zpracování je u nich velmi podobná. Liší se však v tom, že lněné povlečení se musí žehlit, čímž vás asi nepotěšíme.

Výhodou je, že lněné povlečení je také velice měkké a pevné. Prát se může do 95 °C.

Nevýhodou je rozhodně vysoká cena. Po prvním vyprání je vysoká pravděpodobnost, že se lehce srazí a zmačká.

 

Design je lákavý, ale nezapomeňte na kvalitu!

Většina z nás, zejména žen, vybírá podle vzoru. Již nehledíme na kvalitu látky, životnost a cenu. To je velká chyba. Může se nám tak stát, že povlečení jednou vypereme a ono ztratí barvu, možná i tvar a začne se třeba i párat. Aby se vám to, milé dámy, nestalo a vy jste se poté nemusely vztekat, že jste zbytečně vyhodily peníze za něco, co je sice pro oko potěšením, ale jinak naprosto nekvalitní, věnujte patřičnou pozornost při výběru ložního povlečení i tomu, z jak kvalitního materiálu je vyrobeno. Nezapomeňte na pořekadlo, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Máme na výběr z mnoha materiálů, i ty lepší jsou cenově dostupnější. Nakonec přece povlečení je věcí, kterou nebudeme kupovat každý druhý týden. Již při koupi víme, že chceme, aby nám také nějakou dobu vydrželo. Podle toho volte, zaměřte se na gramáž použité bavlny, zkuste povlečení na omak. Pokud vám bude vyhovovat, kupte ho!

Související kategorie: Povlečení

 

logofoot

Online katalog dámského, pánského a dětského oblečení, obuvi a módních doplňků. V nabídce naleznete více jak 250.000 produktů z těch nejznámějších českých eshopů.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ

NOVINKY Z BLOGU